Pokaz ratownictwa medycznego dla harcerzy

W dniu 27 października br. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w  Urszulinie spotkali się z  Harcerzami. Celem spotkania było przeprowadzenie pokazu i ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy. Na wstępie przypomniane zostały zasady postępowania w sytuacji, kiedy nastąpi zagrożenie życia: zasłabnięcie, utrata przytomności, złe samopoczucie itp. Harcerze doskonale wiedzą, że należy zawiadomić Pogotowie Ratunkowe, znają numery alarmowe, na które należy dzwonić aby uzyskać pomoc dla  osoby poszkodowanej. Poznali też sposoby,  jak należy udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu, zarówno osobie dorosłej, jak też małemu dziecku. Sprawdzili swoje umiejętności na manekinie: próbowały nawiązać kontakt z poszkodowanym, sprawdzały oddech, reanimowały poprzez ucisk klatki piersiowej. Następnie strażacy omówili podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się dzieci  podczas zabaw  i korzystania z zimowego wypoczynku szczególnie na zbiornikach wodnych, które już niedługo pokryją się lodem. Mamy wielką nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane z takim samym zaangażowaniem i zainteresowaniem w przyszłym roku. Jesteśmy przekonani, że wiedza zdobyta przez dzieci jest bezcenna i może się okazać w sytuacji zagrożenia zbawienna dla każdego potrzebującego. Na koniec spotkania strażacy obdarowani zostali dyplomami. Jednak największą nagrodą dla nas jest uśmiech i bezpieczeństwo każdego z was.

tekst Stanisław Artymiuk, fot. Sylwia Szczepanik