Dożynki Powiatowe 06. 09. 2015 r.

 

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika.  Jest ukoronowaniem całorocznej, ciężkiej pracy rolników. Jest to również  święto radości, odpoczynku i zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków. Tegoroczne Święto Plonów Powiatu Włodawskiego rozpoczęło się  mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Bogdan Kozioł. Po Mszy Św. barwny korowód poprowadzony przez starostów dożynek Annę Szymańską z Wytyczna, Wiesława Kapałę z Michałowa, przemaszerował na plac targowy, gdzie miała miejsce część oficjalna.

Uroczyście starosta włodawski i wójt gminy Urszulin wręczyli odznaczenia i wyróżnienia dla rolników z całego powiatu włodawskiego, po czym wicemarszałek województwa lubelskiego – Krzysztof Grabczuk uhonorował odznaką „zasłużony dla Województwa Lubelskiego” w związku z jubileuszem 25-lecia Samorządu Terytorialnego: Barbarę Kupisz, Tadeusza Sawickiego, Krzysztofa Wójcika oraz Andrzeja Stefanowicza.

Były prezentacje poszczególnych gmin, liczne występy dzieci i młodzieży z Wytyczna, Urszulina i Cycowa, pokaz zumby oraz występ zespołu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie „Jawor” oraz koncert Eweliny Lisowskiej.

Podczas dożynek strażacy OSP Urszulin zaprezentowali sprzęt oraz wyposażenie samochodów gaśniczych marki Ford i Jelcz będących na jej wyposażeniu.  Uroczyście przedstawiciele KRUS we Włodawie  wręczyli strażakom torbę medyczną z  wyposażeniem. Wielką niespodzianką dla jednostki okazało się wygranie w konkursie przeprowadzonym przez KRUS myjki ciśnieniowej, która z pewnością  przyda się strażakom.

Tradycyjnie podczas dożynek przyznano nagrody najlepszym rolnikom z powiatu. Z gminy Urszulin zostali nagrodzeni – Michał Tokarski (Wereszczyn), Tomasz Ryszkowski (Zawadówka).

Tradycyjnie odbyły się konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, stoisko, najlepszy chleb, potrawę oraz nalewkę.

Na pierwszym miejscu wśród wieńców nagrodzony został  wieniec gminy Stary Brus, 2. Urszulin, 3. Wola Uhruska.