2020

Dnia  1 lutego 2020 roku o  w świetlicy OSP Urszulin  odbyło się walne zebranie sprawozdawcze członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie. W zebraniu wziął  udział m.in. Wójt Gminy Urszulin Tomasz Antoniuk, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie st. kpt. Andrzej Łoś oraz Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP we Włodawie Adam Panasiuk.

Podczas zebrania przedstawiono zrealizowane zadania w 2019 roku oraz uchwalono plany działalności na 2020 rok. W minionym roku strażacy uczestniczyli w 52 akcjach ratowniczych w tym 3 wyjazdy były poza teren gminy Urszulin. Brali udział  przy  gaszeniu pożarów i likwidacji miejscowych zagrożeń.

W 2019 roku strażacy aktywnie uczestniczyli w podtrzymywaniu lokalnych zwyczajów i tradycji. Brali udział w uroczystościach państwowych i religijnych. Prowadzili izbę tradycji, kronikę oraz stronę internetową. Sprawowali opiekę nad miejscami pamięci (cmentarz ewangelicki w Michałowie, ścieżka „Szlak powstańczy- Bój pod Urszulinem”). W 2019 roku druhowie brali udział w I Wojewódzkim Konkursie Kronik województwa lubelskiego oraz XXVI Ogólnopolskim Konkursie Kronik, uzyskując wyróżnienie. Ponadto uczestniczyli w przedsięwzięciach kulturalno – wychowawczych, jak eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Angażowali się do pokazów  i wykładów dla dzieci i młodzieży w tym z okazji „Dnia Strażaka”. Zorganizowali strażacki pokaz ratownictwa technicznego i medycznego.  W celu podwyższenia sprawności i gotowości bojowej w jednostce OSP strażacy brali udział w prowadzonych przez PSP we Włodawie szkoleniu podstawowym strażaków ratowników OSP oraz z ratownictwa technicznego.  Druhowie OSP i MDP w Urszulinie brali  czynny udział w zawodach sportowo – pożarniczych, a także w turnieju o puchar Prezesa  OSP Urszulin w piłkę siatkową. Ponadto Jednostka w 2019 r. wydała kalendarz strażacki na kolejny rok, który nieodpłatnie został rozdany wśród druhów i mieszkańców gminy.

Podczas zebrania uchwalono również plan działalności na 2020 rok, który przewiduje między innymi przyjęcie nowych członków, szkolenie specjalistyczne członków OSP i MDP. Planowane są również zakupy specjalistycznej odzieży ochronnej, sprzętu ochrony osobistej strażaków, urządzeń i sprzętu przeciwpożarowego oraz fantoma do ćwiczeń pierwszej pomocy. Uwzględniono również  organizację akcji poboru krwi w Urszulinie. Ponadto w 2019 r.  strażacy  planują wykonać  fotokronikę.   Do prac Zarządu skierowano wniosek o przygotowanie  aktu normującego nadawanie stopni funkcyjnych dla członków OSP.

Zebraniu przewodniczył  dh Mariusz Kucharski. Sprawozdanie z działalności złożył dh Wiesław Samojło, sprawozdanie finansowe przedłożył skarbnik dh Kazimierz Myszyński, sprawozdanie komisji rewizyjnej dh Arkadiusz Misztalski. Na wniosek komisji rewizyjnej Zarząd otrzymał absolutorium.

tekst Iwona Jung, fot. Andrzej Jung