Uroczyste nadanie patentów Stermotorzysty Żeglugi Śródlądowej

 

W dniu 25.11.2016 r. w świetlicy OSP w Urszulinie odbyło się uroczyste nadanie patentów Stermotorzysty Żeglugi Śródlądowej dla druhów z powiatu włodawskiego. W miesiącach czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu br. odbywał się kurs przygotowawczy do egzaminu. Organizacją kursu zajęło się dowództwo JRG Włodawa  st. kapitan Robert Barszczewski i mł. bryg. Waldemar Makarewicz. Szkolenie odbywało się zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury  z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz.U. 2003 nr 212 poz. 2072). Do sprawdzianu przygotowywało się 24 druhów z powiatu włodawskiego. Ćwiczenia odbywały się na jeziorach Białym, Glinki oraz Wytyczno, zaś egzamin — na jeziorze Białka. Uroczystego wręczenie patentów dokonali Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie – bryg. Paweł Matczuk, Prezes Zarządu Oddziału  Powiatowego ZOSP RP we Włodawie – dh Franciszek Gruszkowski, st. kpt. Robert Barszczewski, mł. bryg. Waldemar Makarewicz oraz Prezes OSP w Urszulinie – Wiesław Samojło.

Dzięki uzyskaniu uprawnień stermotorzysty  żeglugi śródlądowej nasi druhowi będą mogli uczestniczyć  w akcjach na wodzie jako sternicy. Patent stermotorzysty żeglugi śródlądowej uprawnia ich do:

– kierowania małym statkiem tj. statkiem, którego długość kadłuba jest mniejsza niż 20 m, z wyjątkiem promów, statków przeznaczonych do przewozu więcej niż 12 pasażerów, do holowania lub pchania, niezależnie od długości ich kadłuba, bez ograniczeń mocy silnika,

– kierowania łodzią przewozową o napędzie mechanicznym bez ograniczeń mocy silnika,

– obsługi maszyn, urządzeń maszynowych i urządzeń napędowych na małych statkach i łodziach przewozowych o napędzie mechanicznym.

 

Tekst: Iwona Jung

Zdjęcia: Iwona Jung oraz mł. bryg. Waldemar Makarewicz