100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

 

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność.  Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W  Gminie Urszulin uroczystości  świętowania 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę  zorganizowane zostały  w dniach 8-11 listopada 2018 r. W uroczystościach tych aktywnie uczestniczyli  strażacy z OSP Urszulin i MDP w Urszulinie.

Uroczystości rozpoczęły się w czwartek 8 listopada o godz. 10:00  w Zespole Szkół w Urszulinie przedstawieniem w wykonaniu dzieci z Przedszkola oraz uczniów Szkolnego Koła Teatralnego. W piątek 9 listopada w Zespole Szkół w Urszulinie odbyła się  uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W sobotę o godz. 21:00 w Parku Rekreacji w Urszulinie zapłonął Ogień Niepodległości. Wspólnie zaśpiewano hymn oraz pieśni patriotyczne. Podobne ogniska były rozpalane w całym województwie i w Polsce z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. To inicjatywa Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

tekst Iwona Jung

fot. Iwona i Andrzej Jung

W Święto Niepodległości  11 listopada po wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie Druhowie naszej Jednostki, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wraz z Wójtem Gminy Urszulin Tomaszem Antoniukiem oraz Przewodniczącym Rady Gminy Urszulin Piotrem Kamelą złożyli hołd, kwiaty i zapalili znicze przed pomnikami powstańców styczniowych w Urszulinie, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie, żołnierzy z wojny polsko-rosyjskiej w Andrzejowie oraz żołnierzy poległych w 1920 i 1939 roku w Wereszczynie.

foto. Stanisław Artymiuk