W dniu 28 czerwca 2019 r. w Lublinie odbył się I Wojewódzki Konkurs Kronik Ochotniczych Straży Pożarnych województwa lubelskiego. Naszą jednostkę reprezentowali druhna Iwona Jung, autorka kroniki zgłoszonej do konkursu, oraz druh Andrzej Jung, pasjonat historii, odpowiedzialny za gromadzenie materiałów archiwalnych.

Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie – a dokładnie jej IV tom – jako jedyna z powiatu włodawskiego brała udział w konkursie. Zanotowane są w niej wszystkie ważniejsze wydarzenia z życia straży. Dzięki temu zawsze można powrócić do minionych wydarzeń, obejrzeć fotografie, przeczytać notatki prasowe, odświeżyć ulotną ludzką pamięć.

Podczas konkursu członek komisji historycznej ZOW ZOSP RP w Lublinie Jerzy Brzozowski prowadził warsztaty dla kronikarzy. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie dokumentowania kronikarskiej działalności. Podczas uroczystego podsumowania wręczono dyplomy z oceną. Ponadto każdy z uczestników otrzymał czystą kronikę, która ma być zachętą do kontynuowania tradycji i zapełniania jej stron nowymi zapiskami. Dyplomy i nagrody wręczyli Przewodniczący komisji historycznej ZOW ZOSP RP w Lublinie Mirosław Walicki oraz Tadeusz Szyszko – Dyrektor Zarządu Wykonawczego. Druhowie Iwona i Andrzej Jungowie zostali wysoko ocenieni przez jury i otrzymali ocenę wzorową za prowadzenie kroniki.

tekst Iwona Jung, fot. Andrzej Jung