Strażacki pokaz ratownictwa technicznego i medycznego

W niedzielne popołudnie 3 lipca  podczas trwających Dni Gminy Urszulin strażacy z jednostki OSP Urszulin zorganizowali strażacki pokaz ratownictwa technicznego i medycznego. Druhowie mieli okazję zaprezentować swoje wyszkolenie i sprzęt. Podczas pokazu ratowali uwięzionego kierowcę i zabezpieczali miejsce wypadku. W pojeździe uwieziona była jedna osoba, która nie mogła opuścić pojazdu o własnych siłach. Działania ratowników  obejmowały przygotowanie linii szybkiego natarcia w razie samo zapłonu pojazdu, odłączony został również akumulator. Ratownicy przy użyciu sprzętu hydraulicznego przystąpili do wyciągnięcia osoby poszkodowanej zakleszczonej w pojeździe,  prowadzili czynności związane z wyciągnięciem poszkodowanego, zabezpieczyli poszkodowanego przed odłamkami szkieł, został założony kołnierz usztywniający. Po przeniesieniu na nosze typu „deska” poszkodowany został przeniesiony w bezpieczne miejsce, został również okryty folią termiczna przed utratą temperatury. Ratownicy zaprezentowali użycie defibrylatora. Pokaz przyciągnął bardzo dużą widownię, która mogła zobaczyć jak wygląda praca i zadania strażaków podczas wypadku drogowego.

foto i tekst Iwona Jung