MSZA ŚWIĘTA ZA ZMARŁYCH STRAŻAKÓW Z POWIATU WŁODAWSKIEGO

 

W dniu dzisiejszym (15.11.2015 r.) w  kaplicy w Suchawie odbyła się uroczysta msza święta za zmarłych strażaków. Na modlitwę przybyło 12 pocztów sztandarowych. Na mszy obecni byli  przedstawiciele poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu włodawskiego. Gminę Urszulin reprezentowali Wójt Gminy Urszulin Tomasz Antoniuk oraz strażacy z Jednostek  Ochotniczych Straży Pożarnych w Urszulinie, Wereszczynie i Andrzejowie. Uroczystość  poprzedziło odczytanie listy zmarłych strażaków z terenu powiatu.

Mszę celebrował ks. kapelan Stanisław Dadas, który mówił, że listopad jest miesiącem głębokiej refleksji w którym pochylamy się nad tajemnicą życia i śmierci, pochylamy się nad mogiłami naszych bliskich. Dobrze, że tak jest  bo to świadczy o naszej miłości, o naszej pamięci, o naszej tożsamości, o tym, że pokolenia przychodzą i odchodzą a pamięć trwa. Dlatego spotykamy się polecając w wypominkach naszych bliskich zmarłych. Ks. Stanisław Dadas porównał czuwanie matki przy chorym dziecku do czuwania strażaka żeby w każdej chwili służyć tam gdzie jest ona potrzebna.

Następnie druhowie złożyli  hołd przed pomnikiem poległych powstańców styczniowych walczących w bitwie pod Suchawą-Wyrykami (6 lipca 1863r.)

Tekst i fot. Iwona Jung