Strażacki pokaz dla dzieci

W dniu 6 czerwca 2019 r. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie wspólnie ze strażakami z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie na zaproszenie Pań nauczycielek klas I – III Zespołu Szkół  w Urszulinie byli w tutejszej placówce z pokazem strażackim. Celem spotkania było przeprowadzenie pokazu i ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy oraz  omówienie  zasady bezpiecznego zachowania się podczas zbliżających się wakacji. Na wstępie przypomniane zostały zasady postępowania w sytuacji, kiedy nastąpi zagrożenie życia: zasłabnięcie, utrata przytomności, złe samopoczucie itp. Dzieci doskonale wiedzą, że należy zawiadomić Pogotowie Ratunkowe, znają numery alarmowe, na które należy dzwonić aby uzyskać pomoc dla  osoby poszkodowanej. Poznały też sposób, w jaki należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, zarówno osobie dorosłej, jak też małemu dziecku. Dzieci  miały okazję sprawdzić swoje umiejętności na manekinie: próbowały nawiązać kontakt z poszkodowanym, sprawdzały oddech, reanimowały poprzez ucisk klatki piersiowej. Następnie strażacy omówili podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się dzieci  podczas zabaw wakacyjnych i korzystania z letniego wypoczynku szczególnie nad wodą. Spotkanie to jest kontynuacją cyklu szkoleń jaki były już organizowany w ubiegłym roku. Jesteśmy przekonani, że wiedza zdobyta przez dzieci jest bezcenna i może się okazać w sytuacji zagrożenia zbawienna dla każdego potrzebującego. Składamy serdeczne podziękowanie dla Pana Komendanta Komendy Powiatowej PSP we Włodawie za udzieloną pomoc w przeprowadzeniu pokazu.