Pokazy Strażackie

W dniu 23 czerwca 2015 roku Druhowie Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej  w Urszulinie przeprowadzili pokaz gaśniczy dla młodzieży z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej we Włodawie. Na wstępie strażacy opowiedzieli historię powstania i działalności jednostki OSP potem zaprezentowali sprzęt oraz wyposażenie samochodów gaśniczych marki Ford i Jelcz będących na jej wyposażeniu. Młodzież mogła zapoznać się z pracą strażaka i spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy oraz za pomocą prądu gaśniczego strącić pachołek. Usłyszała, kiedy i w jakich sytuacjach korzysta się z wody, piany gaśniczej, czy sprzętu hydraulicznego. Zobaczyła z jaką łatwością strażacki sprzęt przecina stalowe elementy i  sami sprawdzili, czy rozwinięcie węża jest rzeczą łatwą. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz sprzętu do ratownictwa medycznego. Jednak największą atrakcją okazał się pobyt w samochodzie strażackim. Następnie przeprowadzono pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa w zbliżającym się okresie wakacyjnym oraz przekazano podstawowe informacje o sposobach zgłaszania zagrożeń na numery alarmowe 998 oraz 112. Wszyscy otrzymali książkę napisaną przez naszych Druhów „Dzieje Pożarnictwa w Urszulinie i okolicy”. W pokazach uczestniczyli strażacy Jan Lewandowski, Mariusz Kucharski i Stanisław Artymiuk.

autor: S. Artymiuk