Pokaz udzielania pierwszej pomocy

 

W ramach programu profilaktyczno – wychowawczego „Bezpieczeństwo dzieci – uświadomienie sensu udzielania pierwszej pomocy” Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie i  Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie oraz Policjanci z  Komisariatu Policji w Urszulinie  na zaproszenie Dyrektora  Zespołu Szkół w Urszulinie przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej i omówili zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw  w okresie ferii zimowych. Na samym początku strażacy opowiedzieli dzieciom o zasadach alarmowania straży pożarnej, gdzie dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat znajomości numerów alarmowych do służb ratunkowych. Opowiedzieli im również o zasadach udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w wykonaniu strażaków. Dzieci były zarówno poszkodowanymi jak i ratownikami. Pomagały przy resuscytacji, zaopatrywaniu złamań i ran, zakładały kołnierz ortopedyczny czy też pomagały strażakom przygotować poszkodowanego do transportu w bezpieczne miejsce. Następnie Policjanci omówili podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się dzieci  podczas zabaw zimowych, które zamieszczamy poniżej:

  • Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg także tych rzadko uczęszczanych. Zwracamy uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możemy mieć pewność, że wyhamujemy na czas, widząc zbliżający się samochód?
  • Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające samochody zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek.
  • Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!
  • Place budowy to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego, źle zabezpieczonego, dołu.
  • Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa.
  • Nie doczepiamy sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
  • Nie gramy w „hokeja na lodzie” na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.
  • Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowy.
  • Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami. Informujemy o nich osobę dorosłą.
  • Uważamy na źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Dach igloo, w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem nas. O nieszczęście nietrudno.

Mamy wielką nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane z takim samym zaangażowaniem i zainteresowaniem w przyszłym roku. Jesteśmy przekonani, że wiedza zdobyta przez dzieci jest bezcenna i może się okazać w sytuacji zagrożenia zbawienna dla każdego potrzebującego.

Na koniec spotkania strażacy i policjanci obdarowani zostali dyplomami i  odznakami „Super strażaka i super policjanta”. Jednak największą nagrodą dla nas jest uśmiech i bezpieczeństwo każdego z was.

Ochotnicza Straż Pożarna w Urszulinie składa serdeczne podziękowania dla Pana Komendanta Powiatowego PSP we Włodawie i Komendanta Komisariatu Policji w Urszulinie za zaangażowanie i udzieloną pomoc podczas pokazu.