POKAZ STRAŻACKI PODCZAS „PIKNIKU RODZINNEGO Z KONSTYTUCJĄ”

 

W dniu 03.05.2016 r. na terenie Parku Rekreacyjnego w Urszulinie odbył się „PIKNIK RODZINNY Z KONSTYTUCJĄ” podczas którego strażacy z jednostki OSP Urszulin zorganizowali strażacki pokaz ratownictwa technicznego.

Tematem pokazu był najczęściej spotykany typ wypadku drogowego, który może zdarzyć się w każdej porze roku i przy każdej pogodzie. W pokazie na prostym odcinku drogi kierowca jadąc zbyt szybko stracił panowanie nad pojazdem i wjeżdżając do rowu uderzył w przydrożne drzewo. W akcji brało udział dwa zastępy strażaków w sile: na SRT rota ratownictwa medycznego, rota ratownictwa technicznego i dowódca, będący jednocześnie kierowcą, na GCBA dwie roty gaśnicze i kierowca, łącznie 10 strażaków. Rota I – ratownictwa medycznego, udzieliła pierwszej kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Rota II – ratownictwa technicznego, zabezpieczała pojazd przed niekontrolowanym poruszeniem, odłącza akumulator, a tym samym uniemożliwia samoczynne wyzwolenie poduszek powietrznych, umożliwia dostęp roty I do poszkodowanego poprzez wycięcie, odgięcie elementów pojazdu. Środki jakimi dysponowała rota II to: ratowniczy zestaw narzędzi hydraulicznych, ręczne narzędzie ratownicze HOLIGAN, nożyce ręczne, piły do betonu, metali i do drewna, łom. Niebezpieczeństwa: możliwość samoczynnego wybuchu poduszki powietrznej, porażenie prądem w przypadku auta z napędem hybrydowym, samozapłon z nieszczelnej instalacji paliwowej, wybuch oparów paliwa. Rota III – gaśnicza, miała za zadanie nie dopuścić do samozapłonu pojazdu poprzez pokrycie pojazdu pianą gaśniczą i ewentualnie gasić pożar jeśli taki się pojawi. Rota IV – zabezpieczająca mała za zadanie oznakować i wyłączyć z ruchu odcinek drogi na którym wydarzył się wypadek, zabezpieczać teren akcji ratowniczej, wyznaczyć objazd  i w odpowiedni sposób kierować pojazdy na ten objazd.

Szybka i sprawna interwencja strażaków zaimponowała widzom i poświadczyła w przekonaniu, że w razie wypadku drogowego możemy liczyć na nich sprawną pomoc.